środa, 17 kwietnia 2024

Taekwon-Do sportowe: Wiedza jest siłą - podstawy treningu, zawodnik i trener, sędziowanie


PODSTAWY TRENINGU

Bardzo często adepci pilnie i sumiennie wykonują na treningu zalecone ćwiczenia, zdając się w 100 procentach na prowadzącego. Działają mechanicznie w ogóle nie zastanawiając się nad tym co robią - innymi słowy angażują sumiennie TAE (nogi) i KWON (ręce) z wyłączeniem DO (myślenia).

W efekcie takiej postawy, kiedy dostają do wykonania samodzielne zadanie np. walka z cieniem lub sparing, w dużym stopniu stają się niezdecydowani i mają trudności z wykorzystaniem swoich umiejętności.

Jeżeli zawodnikowi brakuje wiedzy na temat walki, będzie się jej obawiał. Mniej lub bardziej świadomie będzie odczuwał swoją bezradność i zagubienie – tak, jak gdyby znalazł się na obcym, nieznanym terenie. Wiedza na temat walki da zawodnikowi pewność siebie i uporządkuje jego działania.

Zdobywanie wiedzy przypomina człowieka wdrapującego się na górę: w miarę wspinania po zboczu zachłystuje się coraz szerszym widokiem niekiedy zapominając, że widzi tylko jedną stronę horyzontu, i dopiero kiedy stanie na szczycie widzi wszystko, lecz wszystko to często zbyt wiele.

Podstawą treningu są planowanie i metodyka oparte na procesie:

WIEDZA - ANALIZA - SELEKCJA - SYNTEZA – KONSEKWENCJA

Dotyczy to zarówno całokształtu pracy treningowej jak i jej składowych - jest to proces cykliczny obowiązujący na każdym poziomie i w każdym czasie.


ZESPÓŁ: ZAWODNIK i TRENER

Nie może się zdarzyć, że trener i zawodnik wspinają się na tę samą górę, a jednak po przeciwnych zboczach - w takim przypadku, pomimo że dążą do tego samego celu, łatwo może nastąpić brak zrozumienia w zespole - każdy widzi coś innego.

Na efekt dobrego treningu (sukces sportowy, wysoki poziom techniczny zawodników) składa się praca zespołu: zawodnika i trenera. Zawodnik, lub adept, pozbawiony trenera traci czas: odkrywa rzeczy dawno odkryte, popełnia błędy, brak mu potrzebnej wiedzy i przede wszystkim doświadczenia.

Zawodnik musi mieć umiejętności, a trener doswiadczenie!

Oprócz zasad świadomego treningu zawodnik i trener muszą stale się poznawać i zdobywać wspólne doświadczenie, a poszukując najlepszych rozwiązań zawsze muszą pamiętać, że nie ma ruchu doskonałego – każdy manewr może zostać skontrowany.

Cechy i praca trenera:


- wiedza, wyobraźnia i kreatywność
- metodyka, dobór ćwiczeń
- efektywność (praktyczne zastosowanie) i atrakcyjność technik (unikanie rutyny)


Pożądane cechy zawodnika


- predyspozycje fizyczne (budowa ciała, gibkość)
- talent
- motywacja


Potrzebne wspólne cechy trenera i zawodnika:


- wytrwałość i konsekwencja
- dyscyplina 
- zaangażowanie

Trener nie może tylko wydawać poleceń i traktować zawodnika przedmiotowo. Układ musi być partnerski, a wiedza wspólna. Trener musi szanować zawodnika pamiętając o tym, że ostatecznie to zawodnik wygrywa zawody.

Zasadą jest świadomy trening, w którym nic nie jest dziełem przypadku, a obaj, trener i zawodnik, zawsze muszą znać odpowiedź na poniższe pytania dotyczące tego, co robią:  

- co ?
- jak ?
- kiedy ?
- dlaczego ?

Trener musi zawodnikowi wszystko tłumaczyć, aby ten skutecznie realizował plan treningowy, a zawodnik musi pamiętać, że trenujemy:

TAE (nogi: kopnięcia, poruszanie) 
KWON (ręce: uderzenia, osłony)
DO (głowę – a tzn. myślenie w sensie taktycznym)

Mówiąc w uproszczeniu: co masz w głowie, masz w nogach i rękach!

Wiedza jest siłą: MAŁO WIESZ = MAŁO UMIESZ = MAŁO MOŻESZ 

np. żeby rozpoznać przeciwnika, sam musisz znać to, co on robi – jeśli tego nie znasz, to nie rozpoznasz!

Zawodniczka: „Trener ułożył dla mnie i innych zawodników naszego klubu taktykę, która moim zdaniem… daje rozwiązania na wszystkie sytuacje możliwe w walce. Pamiętam, że odkąd mieliśmy tę taktykę, wychodziłam do walki ze "spokojną głową". Wiedziałam jaki jest plan i na czym bazuję. W mojej głowie nie było "niewiadomej" czy chaosu, tylko konkretny plan. Oczywiście taktyka była tylko fundamentem, ale przecież to właśnie solidny fundament jest podstawą wszystkiego. Dużo rozmawialiśmy o tej taktyce. Nie tylko ją trenowaliśmy, ale również ją omawialiśmy.”


Wyselekcjonowana wiedza musi zostać koniecznie usystematyzowana. To pomoże w szybszym „otwieraniu plików”. Pamiętajmy, że Taekwon-Do jest sprintem, a więc nogi, ręce i myślenie muszą działać bardzo szybko i być ze sobą dobrze zsynchronizowane.

 

REGULAMIN WALKI SPORTOWEJ – SĘDZIOWANIE – LIGHT CONTACT

W lokalnej gazecie „Sedno”, po III Mistrzostwach Polski ITF, w czerwcu 1990 roku ukazał się obszerny artykuł, w którym m.in. znajdujemy: „Zapytany o kontrowersje wokół niektórych ocen arbitrów Choi Jung-Hwa, wicedyrektor techniczny Międzynarodowej Federacji Taekwon-do (I.T.F.), i sędzia główny mistrzostw Polski powiedział: Nawet maszyny popełniają błędy, a cóż dopiero ludzie. Walki w taekwon-do charakteryzuje duża szybkość i zawodne oczy ludzkie nie zawsze są w stanie dostrzec wszystkiego. W zawodach tej rangi dużą rolę grają emocje, podekscytowanie liderów drużyn. Chcielibyśmy, żeby wszyscy byli zwycięzcami. Ale to niemożliwe. Narzekania i nieporozumienia nie trwają jednak długo, szybko zostają zapomniane, bo wszyscy związani z taekwon-do stanowią jedną wielką rodzinę.”

Łatwiej z takim postawieniem sprawy pogodzić się sędziom i działaczom niż zawodnikowi, który długo i ciężko pracował, dał z siebie wszystko w czasie walki i ma poczucie, że wygrał - a oprócz tego przejechał wiele (niekiedy setki, a nawet tysiące) kilometrów, aby dotrzeć na zawody i najprawdopodobniej poniósł znaczne koszty.

Obecna technologia pozwala na odtwarzanie walki w trybie slow motion (można także zastosować „stop klatkę”). Niestety sędziowie często ulegają złudzeniu. Niekiedy zdarza się tak duża rozbieżność w punktowaniu, jak gdyby każdy z nich oglądał inną walkę.

Cytowana powyżej wypowiedź Choi Jung Hwa (wówczas Mistrza posiadającego stopień 7 Dan) pochodzi sprzed ponad trzydziestu lat. Aktualnie najlepszym rozwiązaniem byłaby pełna elektronika, a sędziowie ewentualnie zaliczaliby tylko uderzenia ręką lub stopą w twarz.

Automatyczne naliczanie punktów, z ustawionym poziomem siły, byłoby nie tylko najbardziej uczciwe, ale zapobiegłoby także wielu rozterkom typu: co punktują?

Rozwiązanie takie, aczkolwiek kosztowne, obecnie jest już możliwe. 

Walka sportowa Taekwon-Do jest odpowiednikiem formuły Light Contact w Kickboxingu (różnicą powinny być proporcje stosowanych technik nożnych i ręcznych z przewagą tych pierwszych w Taekwon-Do). Przepisy takiej formuły mówią: „teoretycznie nie można wkładać pełnej siły w uderzenia i kopnięcia. Walkę można wygrać tylko przez przewagę punktową. Znokautowanie przeciwnika grozi dyskwalifikacją, chyba że sędzia planszowy stwierdzi, że cios nie był zadany z pełną siłą”. Bardzo to przypomina próbę wyjaśnienia w języku polskim jaką podjął północnokoreański instruktor Chon Dae Yong 6 Dan: „tak nie można, ale może być można”.

Light Contact jest formułą pośrednią pomiędzy Point Fighting a Full Contact. Przepisy Point Fighting są bardzo jasne – jest to „berek”, gdzie punkt zdobywa się dotykając przeciwnika ręką lub nogą wykonując dozwoloną w regulaminie technikę walki. Zawodnicy przez większość czasu trwania walki biegają, a trafienie musi być bardzo „techniczne”. W formule Full Contact również mamy pełną przejrzystość – liczy się przede wszystkim siła, gdyż zawodnicy starają się znokautować przeciwnika; zawodnicy poruszają się tylko tyle, ile wymaga kontrolowanie strefy rażenia; bardziej istotny od kształtu techniki jest wywołany przez nią efekt.

Oprócz faktu, że przepisy mogą zmieniać się co jakiś czas, trzeba także brać pod uwagę aktualne trendy w sędziowaniu tzn. dodatkowe ustalenia w ramach obowiązujących przepisów. Od trendów sędziowskich zależeć będzie, czy formuła walki Taekwon-Do (rozgrywanej w danym miejscu i czasie) bliższa będzie Point Fighting czy też Full Contact.

Z tego powodu zawsze należy wiedzieć jak aktualnie walczą inni zawodnicy oraz kiedy sędziowie przyznają punkty, a kiedy ostrzeżenia.

Aby skutecznie wygrywać trzeba być na bieżąco z „nowinkami sędziowskimi” i dlatego warto mieć w klubie dobrego sędziego – nie po to, żeby tendencyjnie „pomagał” swoim zawodnikom w trakcie zawodów, ale żeby jak najskuteczniej przygotować zawodnika do walki.


Spis treści

Choi's Taekwon-Do: Wstęp Znaczenie nazwy Taekwon-Do Wprowadzenie Historia Tae Kwon Do "w pigułce", czyli tak krótko, jak to ty...