Cała Korea została podbita przez Japonię w 1910 roku. Okupacja trwała do kapitulacji Japonii i tym samym zakończenia II Wojny Światowej w sierpniu 1945 roku.
W 1918 roku w północnej części okupowanej Korei urodził się Choi Hong Hi.
W 1945 roku, po wyzwoleniu Korei spod panowania Japonii, Choi Hong Hi wstąpił do nowo utworzonej armii koreańskiej i zrobił w niej błyskawiczną karierę zostając dwugwiazdkowym generałem w 1954 roku - było to dla niego tak ważne, że od tego czasu zawsze podpisywał się używając tytułu "generał" nawet jako lider Taekwon-Do i autor 15-tomowej "Encyklopedii Taekwon-Do".
W trakcie Wojny Koreańskiej (15 czerwca 1950 - 27 lipca 1953) Choi Hong Hi walczył po stronie Korei Południowej (powiązanej z USA) przeciw Korei Północnej (powiązanej ze Związkiem Radzieckim - obecnie Rosją). Po tej wojnie Korea pozostała trwale podzielona na dwa państwa, a konflikt trwa do dnia dzisiejszego (aktualnie Korea Północna walczy u boku Rosji przeciw Ukrainie).
W 1954 roku urodził się jedyny syn Generała - Choi Jung Hwa (znany również jako James Choi).
Generał uważał, że wszystkie sztuki walki praktykowane w Korei po II wojnie światowej są przestarzałe, bądź w rzeczywistości są odmianami japońskiego Karate. W jego opinii należało stworzyć nowoczesną i zupełnie nową koreańską sztukę walki oraz nadać jej nową nazwę.
W 1955 roku po raz pierwszy oficjalnie użył wymyśloną przez siebie nazwę "Tae Kwon Do" i na przestrzeni kolejnych lat opracował swoją wersję nowej koreańskiej sztuki walki Taekwon-Do (tak zaczął zapisywać tę nazwę).
W 1966 roku zebrał przedstawicieli 9 państw i 22 marca w Seulu założył Międzynarodową Organizację Taekwon-Do (International Taekwon-Do Federation - ITF). Był to również pierwszy w historii przypadek ustanowienia organizacji międzynarodowej z siedzibą w Korei. Przedsięwzięcie to było inicjatywą oderwaną od działań koreańskiego rządu i Generał, a od teraz także Prezydent ITF, traktował ją jako swoją własność.
W 1972 roku Choi Hong Hi wyemigrował do Kanady i bez trudu przeniósł tam siedzibę ITF.
W 1973 roku w Korei Południowej rozegrano pierwsze Mistrzostwa Świata Taekwondo i następnego dnia po ich rozegraniu utworzono WTF (World Taekwondo Federation). Ta wersja Taekwondo opracowana została przez grono koreańskich mistrzów bez udziału gen. Choi Hong Hi i bardzo różniła się od ITF. Dzięki usilnym staraniom południowokoreańskiego rządu już w roku 1980 Taekwondo w wersji WTF uzyskało szansę dołączenia do grona dyscyplin olimpijskich.
W tym samym czasie ITF chylił się ku upadkowi i w roku 1980 gen. Choi Hong Hi podjął desperacką decyzję nawiązania współpracy z Koreą Północną i wprowadzenia tam swojego Taekwon-Do w wersji ITF. Od tej pory, przy poparciu rządu Korei Północnej i z wykorzystaniem nowych, północnokoreańskich instruktorów, rozpoczęła się inwazja ITF w krajach o ograniczonych możliwościach tzn. biedniejszych i upośledzonych przez ustrój polityczny. Na potęgi ITF, oprócz Korei Północnej, wyrosły Argentyna i Polska.
Taekwondo w wersji WTF jako dyscyplina pokazowa pojawiło się na Olimpiadzie w Seulu w 1988 roku i ponownie, za 4 lata, w 1992 roku w Barcelonie, a od Igrzysk Olimpijskich rozegranych w Sydney w 2000 roku weszło na stałe, do chwili obecnej, do grona dyscyplin olimpijskich.
W czerwcu 2017 roku WTF skróciła nazwę do WT.
W roku 2002 zmarł gen. Choi Hong Hi. Wcześniej, w 2001 roku, syn Generała, Choi Jung Hwa został oficjalnie wybrany na Prezydenta ITF.
Po śmierci gen. Choi Hong Hi ITF podzieliła się na 3 organizacje o tej samej nazwie:
1. ITF pod przewodnictwem Prezydenta Choi Jung Hwa
Jest jedyną, której Prezydent od początku jej istnienia nie zmienił się, i która używa oryginalnego Logo ITF:
2. ITF pod przewodnictwem Korei Północnej:
3. ITF pod przewodnictwem liderów z państw europejskich i Argentyny (w tej organizacji nie ma Koreańczyków):